25 kníh roka 2011

Autor: Vladimír Kaštier | 6.1.2012 o 13:13 | (upravené 6.1.2012 o 22:40) Karma článku: 6,67 | Prečítané:  2038x

Toto bude dlhší blog o knihách a mojom čítaní v roku 2011, s niekoľkými radami a niekoľkými mikro-recenziami. Ako prvé: v čítaní zmysluplných non-fiction (populárno-náučných) kníh som oproti roku 2010 poľavil. Prečítal som menej, ale zato kratších kníh. Posunul som sa však v technike čítania.

V roku 2010 som ich stihol až 50 (čítaj blog), to však bolo dlhodobo neudržateľné.

Vopred prezradím, že "nové techniky" nebude žiadna veľká veda s podprahovým šumom v sluchátkach alebo magnetickými náramkami.

1. Čítanie s dôvodom / Purpose based reading: Čítam len to, čo ma MOMENTÁLNE vyslovene zaujíma, aj keby to malo znamenať, že v polovici knihu (o blízkom východe) odložím a začnem inú (o korupcii), pretože nie je nič lepšie ako čítať nadšene a s dobrým dôvodom (lepšie zapamätanie, vyššia rýchlosť, človek sa nemusí nútiť "dokončiť knihu"). To, čo práve čítam, teda reflektuje to, čo sa práve deje - kvôli tomu mám na jednej strane kopec rozčítaných kníh a na druhej poličku takých, ktoré v prípade nadšenia nejakou novou témou vytiahnem.

2. Rýchle prelistovanie / Book skimming: Pred čítaním si knihu prelistujem - približne 1 sekundu na každú stranu - pre získanie prehľadu o obsahu a štruktúre knihy - aby som už od prvej kapitoly dával pozor na súvislosti, ku ktorým sa autor bude vracať a aby som vždy aspoň tušil, čo sa ešte k tomu čo práve čítam, dozviem. Je to prekvapivé, ale už po prvom prelistovaní človek pochopí mnoho argumentov a záverov autora. Pri MNOHÝCH náučných knihách sa týmto prelistovaním dá bohužiaľ aj skončiť (základ je nečítať takéto knihy, ale to je hádam jasné.)

3. Zvýrazňovanie: Zvykol som si v knihe v rozumnom množstve podčiarkovať plus lepiť do nej farebné papieriky (cca 10 na knihu). Pri súčasnom pretlaku informácii to po odložení knihy významne uľahčuje návrat k jej obsahu - rýchle prelistovanie staršej popodčiarkovanej knihy osvieži pamäť .

4. Rekapitulácia: Po dokončení knihy si ju vždy ešte raz prelistujem (3-5 sek na stranu) a prečítam si podčiarknuté veci - posilňuje to zapamätanie si.

Máte aj vy nejaké užitočné a zaujímavé zlepšováky na zvýšenie pochopenia a zapamätania non-fiction kníh? A niečo, čím sa zbavím pocitu, že čím viac viem, tým menej viem?
-
Pripájam zoznam prečitaných kníh roku 2011 v tématických skupinách (minuloročné v spomenutej linke) s drobnými poznámkami:

Civilization / Evolution / Societies / Progress
Tainter: Kolaps komplexných spoločností
Tim Harford: Adapt
John Michael Greer: The Ecotechnic Future: Envisioning a Post-Peak World

Knihy s "Big picture" (Jared Diamond, David S. Landes, Ian Morris) ma stále udivujú. Tainterov Kolaps komplexných spoločností je z roku 1998, ale argumenty v ňom spomenuté sa týkajú aj Európskej únie aj softvérových firiem - v práci sa ako konzultant často stretavam s tým, že firmy majú také isté stereotypy správania a robia tie isté chyby ako veľké civilizacie.

Popular science
Bill Bryson: History of Nearly Everything
Mark Lynas: The God Species
Tim Flannery: Here on Earth

Čítať prvých pár kníh z novej oblasti je vždy zaujímavé- človek sa veľmi rýchlo dozvedá veľa nových vecí. Tento rok som tak objavil populárnu vedu - a našiel som pár kníh s oceneniami: napr. Skvelého Billa Brysona vysvetľujúceho históru naozaj všetkého (od Big Bangu), spôsoby akým ľudstvo dospelo k objavom - a zaujímavé a vtipné zlyhania neúspešných vedcov.

Lynasova God spieces je o ekosystémoch na Zemi a ich limitoch (biodiversity, climate change, nitrogen, land use, freshwater, toxics, aerosols, ocean acidification, ozone layer). Veľmi príjemne osvieženie medzi ekonomicko politické knihy - človek si uvedomí, čo su reálne limity a že 20 rokov nie je longterm.

War / Poverty
Megan K Stack: Every Man in This Village Is a Liar
Ngugi wa'Thiong'o: Dreams in a Time of War: A Childhood Memoir
Ishmael Beah: A Long Way Gone

Moje "obľúbené" čítanie o vojne a konfliktoch ako nástroj zvyšovania optimizmu. Tento rok v tejto oblasti víťazí Megan Stack, v ktorej knihe som našiel zatiaľ najlepšie zachytené emócie vojnového novinára (novinárky), blizkovychodnych konfliktov, terorizmu a islamu. 15 príbehov z 15tich krajín o tom, aké zlé to až môže byť. (+ Mám rád autorov s iba jednou 250 stranovou knihou v portfóliu. Často je to dôkaz, že do nej dali naozaj všetko.)

Economics / Popular Economics
Tyler Cowen: The Great Stagnation
Diane Coyle: The Economics of Enough: How to Run the Economy as If the Future Matters

Tyler napísal krátku ale naozaj dobrú essay (o nedostatku inovácii). Tento rok som ekonomickú literatúru celkom podcenil.

Politics / Philosophy / Geopolitics
Richard Dawkins: God delusion
Bruce Bueno de Mesquita: The Dictator's Handbook: Why Bad Behavior is Almost Always Good Politics
Amartya Sen: Peace and Democratic Society
Parag Khanna: How to Run the World: Charting a Course to the Next Renaissance

Skvelý Dawkins - okrem iného kvalitná škola logiky, utvrdil ma v mojom svetonázore.

Dictator's handbook - Cynická a vtipná kniha o selectorate theory - prečo sa diktátori, ale aj demokraticky zvolení politici a CEO's správajú ako správaju a čo sa s tým dá robiť. Jednoduché vysvetlenia toho, prečo majú niektoré autokratické režimy dobrú zdravotnú starostlivosť, prečo vždy odopierajú vzdelanie, ako vyjednávajú pri získavaní zahraničnej pomoci, prečo nechytajú teroristov a prečo majú diktátori k letisku rovné cesty. Odporúčam.

Management / Startups
Eric Ries: Lean startup
Josh Kaufman: The Personal MBA
Marc Nager: Startup Weekend: How to Take a Company From Concept to Creation in 54 Hours
Walter Kiechel: The Lords of Strategy: The Secret Intellectual History of the New Corporate World
Louis Testa: Growing Software: Proven Strategies for Managing Software Engineers

Personal MBA - kondenzovaná knowledge - prekvapivo zaujimavé zhrnutie mnohých konceptov managementu (každý koncept má jednu stranu).

Motivational
Scott Belsky: Making Ideas Happen: Overcoming the Obstacles Between Vision and Reality
Jason Fried: Rework
Seth Godin: Poke the box
Steven Pressfield: Do the Work
Ken Robinson: The Element: How Finding Your Passion Changes Everything

Oddychovky. Z motivačných kníh stačí prečítať jednu - potom sa to plus mínus opakuje.

Other
William Goldwing: Lord of the Flies
Kurt Vonnegut: A Man Without a Country
James R. Richards: Transnational Criminal Organizations, Cybercrime, and Money Laundering

Často sa vraciam k 1400 stranovej zbierke eseji a článkov Georga Orwela. Toto by asi bola Tá Jedna Kniha čo by som si zobral na opustený ostrov.

Input-output dilema: Ak by som mal zdôrazniť nejaký jeden výsledok z toho všetkého prečítaného, tak to bude dilema ako správne manažovať input-output (vedomostí). Človek by asi nemal len hádzať do stroja vstupy a neočakávať výstupy - je teda dôležité tie vstupy na výstupy v správnom čase a pomere transformovať. Aby som svoj pomer input vedomostí-output vedomostí vyvážil, mal by som teda často veci komentovať, relevantne sa vyjadrovať, písať knihu atď. Čo však s tým, že mám pocit, že informácii a vyjadrení je všade až príliš a že 90% toho, čo by som povedal, už bolo povedané? (asi 3 000 rokov starú myšlienku niekde z Egypta: "daj mi slová ktoré ešte neboli povedané"). Môžem čítať len s tým, že mám radosť zo samotného objavovania súvislostí v komplexnom svete?

Jedným z výstupov je teda napríklad aj tento blog - pýtajte sa na akúkoľvek z kníh, spomenutých tém, rád odpoviem / poradím.

Vzhľadom k mojim zrejmým záujmom, čo by ste odporučili do 2012?

-

-

Ešte 3 krátke súvisiace poznámky.

Články: Okrem kníh sa snažím čítať články - tento rok mi v tom skvelo pomáha Kindle a aplikácia Instapaper (jednoduché forwardovanie článkov z prehliadača na Kindle plus jednoduché podčiarkovanie v článkoch).

Zábavnosť: Aj keď si stále neviem zvyknúť na slovenský preklad "populárno-náučná kniha", ľuďom, ktorí takéto knihy nečítajú, lebo ich údajne nebavia, chcem odkázať, že posledných pár rokov sa autori snažia písať knihy tak, aby boli naozaj pútavé - konkurencia robí svoje. Vysoko odbornej verejnosti môže takáto infiltrácia zábavy, mikropríbehov a sarkazmu do náučných kníh vadiť, ja to však vítam.

Jazyk: Rovnaká vec platí pre obavu z anglického jazyka - autori si uvedomujú, že množstvo ich čitateľov nemá angličtinu ako rodný jazyk a preto píšu texty tak, aby knihe rozumelo viac ľudí ako profesori z Oxfordu. a britská kráľovská rodina (na amazone sa dá ľahko pozrieť pár strán z knihy a zistiť, či autor použiva slová ako unequivocally v každom riadku alebo nie).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?