20 kníh môjho roka 2012

Autor: Vladimír Kaštier | 15.1.2013 o 8:20 | Karma článku: 5,60 | Prečítané:  1683x

Nedokážem si spomenúť, či som po vedomostiach hladný dlhšie, alebo to začalo až tým, že som na konci roka 2009 začal čítať viac (2011: 25 kníh, 2010: 50 kníh).

Podobne si nie som istý, či nasledujúci pocit platí univerzálne: Vo svete, v ktorom chápem viac súvislostí, sa cítim menej znepokojene a takýto svet ma dokonca oveľa viac baví.

Úmyselne som napísal "súvislosti", pretože mám pocit, že konkrétnych faktov si môj mozog dokáže zapamätať len zlomok a viac ako mená, dátumy alebo poradia ma zaujíma objavovanie príčin, dôsledkov, trendov a pravidiel. Ideálne v oblastiach, v ktorých správne odpovede ešte nie sú na sto percent zadefinované. Najviac sa to odráža v prvej skupine kníh môjho reading-listu minulého roka.

V každej skupine uvádzam aspoň nejaké mini-recenzie, ak sa ozvete, veľmi rád napíšem aj viac.

Civilization / Societies / Progress

Od hlavných pravidiel a princípov v histórií, cez fungovanie miest, správanie ľudí žijúcich v chudobe, správanie voličov a politikov, až po to, ako podvedomie človeka ovplyvňuje jeho vedomie. Každá kniha popisuje fungovanie toho istého sveta, ale na inej úrovni. A všetko to spolu krásne suvísí, len niekedy tie súvislosti nie je tak jednoduché vidieť. Moja najobľúbenejšia skupina kníh.

 • Why the West Rules - for Now: The Patterns of History, and What They Reveal About the Future; Ian Morris
 • Triumph of the City: How Our Greatest Invention Makes Us Richer, Smarter, Greener, Healthier and Happier; Edward Glaeser
 • Poor Economics: A Radical Rethinking of the Way to Fight Global Poverty; Abhijit Banerjee and Esther Duflo
 • The Myth of the Rational Voter: Why Democracies Choose Bad Policies; Bryan Caplan
 • Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior; Leonard Mlodinow
 • This Will Make You Smarter: New Scientific Concepts to Improve Your Thinking; David Brooks

Why the West Rules sa podobá na Guns, Germs, and Steel od Jareda Diamonda a The Wealth and Poverty of Nations od Davida Landesa. Ešte stále sa však nikomu nepodarilo vytvoriť jedinú komplexnu téoriu o tom, prečo sú niektoré krajiny chudobné a niektoré bohaté.

Ak ste mestský človek (ako ja), Triumph of the City ako oslava mesta sa vám bude páčiť. Ak veľkomestá nemáte radi, možno sa na ne po prečítaní tejto knihy začnete pozerať inak.

Ak si myslíte, že ľudia sú chudobní preto, že sú leniví alebo že žiadna rozvojová pomoc nie je efektívna, odporúčam Poor Economics. Naozaj dobre odargumentované názory, ktoré vam dajú poriadneho chrobaka do hlavy: "rozhodoval by som sa inak, ak by som sa do chudobnej indickej dediny narodil JA?"

Leonarda Mlodinowa a jeho trendy neuroscience tému o tom, ako podvedomie ovplyvňuje naše správanie, sme mali na TEDxBratislava: hlavné posolstvá jeho knihy zhŕňa jeho talk.

This will make you smarter je jednou z kníh, ktorú vydáva EDGE. Takmer každý rok David Brooks osloví mnoho ľudí s jednou otázkou (What Have You Changed Your Mind About?, What are you optimistic about?) Odpovede potom vydáva knižne. V tej poslednej autori (Richard Dawkins, Steven Pinker, Clay Shirky, Matt Ridley a 147 ďalších) odpovedali na otázku "What scientific concept would improve everybody's cognitive toolkit?" Odpovede majú 1-3 strany, teda veľmi oddychový a pohodlný formát, ale pekne predostrú, o čom šikovní ľudia rozmýšľajú. Mám v nej najviac nálepiek zo všetkých kníh.

Tento rok má vyjsť kniha na tému "Deep, Beautiful, and Elegant Theories of How the World Works". Už teraz sa teším.

Business / management

Vo všeobecnosti môžem povedať, že odborné knihy z businessu v drvivej väčšine nesplnia moje očakávania. Ak ste sa už aspoň v obmedzenej miere nejakej oblasti venovali prakticky, business literatúra obvykle nedokáže mať WOW efekt. Tieto knihy su však veľmi napomocné v utriedení si myšlienok a doplnení teoretického rámca. Ak ste však v nejakej oblasti nováčik a zvolíte si správnu knihu, vie významne nakopnúť a pomôcť v štarte.

 • Systems thinking: Managing chaos and complexity; Jamshid Gharajedaghi
 • Simply effective: How to cut through complexity in your organization; Ron Ashkenas
 • Fundamentals of Risk management; Paul Hopkin
 • Analytics: The Key to Real-Time, Adaptive Customer Relationships; Arvind Sathi
 • Fast Close: A Guide to Closing the Books Quickly; Steven M. Bragg
 • Thinkertoys: A Handbook of Creative-Thinking Techniques; Michael Michalko

Ku koncu roka som sa zameral na témy ako je komplexnosť, jednoduchosť, zjednodušovanie a riadenie komplexnosti - týkajúce sa tak celospoločenských javov ako aj systémov rozhodovania a správania sa v podnikoch. Ak mam momentálne nejaké vysnívané povolanie, tak je to Simplicity manager.

Thinkertoys obsahuje desiatky postupov (hier), rozvijajúcich tvorivosť. Jeden príklad za všetky: techinka forced connections - spájanie dvoch náhodnych oblastí a hľadanie súvislostí. (Napríklad "písať blog je ako čítať knihy" - automatizovane vymýšľate a niečo nové určite objavíte.)

Naboženstvá

 • God is not Great; Christopher Hitchens
 • War of worldviews: Science versus spirituality; Leonard Mlodinow, Deepak Chopra
 • Religion for Atheists; Alain de Botton

Vo všeobecnosti platí, že čím viac čítam, tým menej jednoznačne odpovedám aj na jednoduché otázky. (A wise old owl lived in an oak / The more he saw the less he spoke / The less he spoke the more he hear).

Len v jednej oblasti je môj názor čím ďalej tým jednoznačnejší - vďaka Hitchensovi, Mlodinowi, Dawkinsovi a ďalším.

Shorts

 • Hiroshima; John Hersey
 • How to Rule the World: A Handbook for the Aspiring Dictator; Andre de Guillaume
 • Last time as we are; Taylor Mali
 • Apology, Trial and Death of Socrates; Plato
 • Grand design; Stephen Hawking, Leonard Mlodinow

Hiroshima je stará kniha - o osobných príbehoch ľudí, ktorí prežili jadrový útok. Typicky depresívna kniha zvyšujúca radosť z môjho stredoeurópskeho života na začiatku 21. storočia.

Ak by robil Machiavelli standup comedy, tak by určite napísal miniknižočku Handbook for aspiring dictator. Morbídne humorná a cynická knižka politológie.

Jedinou poézia tohto roku (musím sa zlepšiť) bol Taylor Mali - autor dokonalého slam poetry vystúpenia "What teachers make".

Techniky čítania

Tento rok som neobjavil žiadne nové prístupy k čítaniu. Tak, ako minulé roky, riadim sa hlavnými pravidlami: čítať iba to, čo ma momentálne naozaj zaujíma, najprv si knihu rýchlo prebehnúť, až potom čítať, podčiarkovať a potom sa k nej s odstupom vrátiť / vracat. (viac v minuloročnom blogu).

Ako začať a kedy prestať čítať

Cieľom nie je čítať, ale dozvedieť sa nové veci. Moje zlaté pravidlo je, že non-fiction knihu nie je potrebne dočítať do konca (tak ako sme boli naučení pri učení sa v škole). V okamihu, ako budete mať pocit, že ste sa dozvedeli odpovede na otázky, kvôli ktorým ste knihu začali čítať, môžete knihu odložiť. Času máme príliš málo na to, aby sme knihu čítali len z pocitu previnenia, že "knihu treba dočítať" ("rozčítaných" mám za tie roky tak 20-30 knih).

Ak si knihy stále kupujete, ale nestíhate ich čítať, mám pre vás radu. Vyhraďte si 20 minút, otvorte jednu z nich, listujte ňou a venujte každej strane dve-tri sekundy. Ak vás niečo zaujme, zastavte sa a prečítajte si vetu, odstavec - potom rýchlo ďalej, az na koniec knihy. Už takto sa dozviete veľa a možno sa váš záujem o tému a knihu zvýši o tú kľúčovú trošku (tipping point), aby ste pridali čas čítaniu na úkor inej aktivity.

Myšlienka na záver

Spôsob uloženia mojich kníh v knižnici je hieroglyf, ktorému okrem mňa nik nerozumie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?